Loading...

مهم ترین فرق بین کسب و کار اینترنتی با کسب و کار سنتی

|
مهم ترین فرق بین کسب و کار اینترنتی با کسب و کار سنتی

برای بیان بهتر فرق بین کسب و کار اینترنتی با کسب و کار سنتی ابتدا به بحث در مورد تجارت سنتی میپردازیم. مدت ها گذشته و فراموش شده که روزهایی وجود داشته که فعالیت های تجاری مانند مبادله کالا و خدمات برای پول، بین دو طرف، در یک مکان سنتی انجام می گرفت. مشتری که به بازار می رود، انواع محصولات را انتخاب می کند، کالاهای مورد نیاز را انتخاب می کند، آنها را خریداری می کند و سپس مبلغ مشخصی را پرداخت می کند، چیزی است که نشانگر تجارت سنتی است. با این حال، امروزه با نوآوری در فن­آوری، روش های نوین فروش کالاها و خدمات به وجود آمده است. به عنوان مثال، تجارت الکترونیکی، جایی که مردم محصولات را از طریق اینترنت خریداری و می فروشند.
حتی با پیشرفت تجارت الکترونیکی، برخی افراد تجارت سنتی را ترجیح می دهند زیرا فکر می کنند تجارت الکترونیکی ایمن نیست. با این فرق بین کسب و کار اینترنتی با کسب و کار سنتی، هر دو روش قابل استفاده هستند. محوریت این مقاله بحث در مورد تفاوت بین تجارت سنتی و الکترونیکی است. اما قبل از آن، ما باید درک کنیم که چگونه این نوع کالاها و خدمات را تبادل می­کنند.

مقایسه کسب و کار اینترنتی و سنتی

بیشترین فرق بین کسب و کار سنتی با اینترنتی در چیست؟

تجارت سنتی چیست؟
تجارت سنتی شامل تبادل کالا و خدمات بین دو نفر رو در رو است. همانطور که در مقدمه ذکر شد ، یکی از قدیمی ترین حالت های خرید محصولات و خدمات است. این تقریبا توسط همه افراد در سراسر جهان انجام می شود. فقط قدم زدن به یک فروشگاه یا یک بازار ، انتخاب یک کالا و پرداخت محصول و همین امر سبب فرق بین کسب و کار اینترنتی با کسب و کار سنتی میشود.

تجارت سنتی بخشی از تجارت است که شامل کلیه فعالیتهایی است که تسریع تجارت را شامل می شود. دو نوع اصلی اقدامات شامل كمكهای تجاری و تجاری است. معاملات البته خرید و فروش کالاها و خدمات برای پول است. دلالان بازرگانی به فعالیتهای مرتبط با تجارت مانند بانکداری، حمل و نقل، بیمه، بسته بندی، بازاریابی و تبلیغات و موارد دیگر اشاره می کنند. دلالان در کمک به دستیابی به معاملات تجاری موفق بین هر دو طرف معاملاتی تمرکز دارد.
توضیحات بیشتر درباره فرق بین کسب و کار اینترنتی با کسب و کار سنتی این است که روش سنتی شامل کلیه فعالیتهایی است که باعث می شود کالاها و خدمات مستقیم از تولید کننده به مصرف کنندگان مبادله شود. تولید کالا به طور مستقیم به مصرف کننده نمی رسد. به طور معقول فعالیت های مختلفی را که در تجارت شامل می شود، می گذراند تا به دست مشتری برسد. تجارت سنتی به یک ساعت کاری معمول در یک دوره معین بستگی دارد. همچنین نیاز به اشغال یک فروشگاه خرده فروشی و داشتن یک مکان استاندارد است.

کسب و کار سنتی

نحوه انجام معاملات تجاری سنتی
فرق بین کسب و کار اینترنتی با کسب و کار سنتی 
این است که در معاملات تجاری سنتی فروشنده عمدتا با مشتریان تعامل رو در رو دارد. برای تجارت جدید و مکرر، تجارت سنتی بر پایه روش دهان به دهان، مراجعه به مشتری و شبکه سازی رشد می کند. بنابراین، برای موفقیت در تجارت، ارتباطات شخصی هنگام تکیه بر تجارت سنتی عامل اصلی است. بسیاری از مشاغل که کالاها و خدمات خود را مانند این شبکه در جامعه تجارت می کنند، با مسئولین شهرها، اتاقهای بازرگانی روابط برقرار می کنند و همچنین از تیم ها و رویدادهای ورزشی محلی برای جذب مشاغل و توسعه روابط درون جامعه حمایت می کنند.

تجارت اینترنتی یا الکترونیک چیست؟

تجارت الکترونیک: تجارت اینترنتی همچنین مانند تجارت سنتی است. به همین ترتیب، تجارت اینترنتی نیز شامل مبادله کالا و خدمات است. تنها تفاوت این است که از طریق شبکه الکترونیکی - اینترنت - بصورت آنلاین انجام می شود. امروزه این روش در شبکه های اجتماعی آنلاین گسترش یافته است. با تجارت الکترونیکی، معاملات، کمک و ارتباط از طریق استفاده از رسانه الکترونیکی انجام می شود. کلیه فعالیتهای تجاری از جمله فروش، ثبت سفارش، خرید، پرداخت از طریق اینترنت انجام می شود و این امر فرق بین کسب و کار اینترنتی با کسب و کار سنتی را نشان میدهد. فناوریهایی مانند تبادل داده الکترونیکی، ایمیل و انتقال صندوق الکترونیکی برای معاملات و پرداختها استفاده می شود.

تجارت الکترونیکی را می توان در زیر طبقه بندی کرد:
 تجارت :B2B
هنگامی اتفاق می افتد که معاملات تجاری بین دو شرکت تجاری از طریق وسایل الکترونیکی اتفاق می افتد.
 تجارت :B2C
هنگامی که مبادله کالا و خدمات بین یک تجارت و مشتری از طریق اینترنت انجام می شود، رخ می دهد.
تجارت:C2C
هنگامی اتفاق می افتد که خرید و فروش کالاها و خدمات بین مشتریانی که از کانالهای الکترونیکی استفاده می کنند اتفاق می افتد.
تجارت داخل:B
 هنگامی اتفاق می افتد که مبادله کالا و خدمات در یک شرکت تجاری از طریق واسطه الکترونیکی صورت گیرد.

                                                                 

کسب و کار الکترونیک یا  اینترنتی

مقایسه و فرق بین کسب با کار اینترنتی و کسب و کار سنتی
فرق بین کسب و کار اینترنتی با کسب و کار سنتی وجود دارد. در زیر برخی از تفاوتهای اساسی آورده شده است.
تبادل تجارت سنتی و تجارت الکترونیکی:
تجارت سنتی بر مبادله محصولات و خدمات از طریق تعامل شخصی متمرکز است و از این رو دستی است در حالی که فعالیت های تجارت الکترونیکی از طریق اینترنت بصورت آنلاین انجام می شود و می تواند اتوماتیک در نظر گرفته شود و این یک فرق بین کسب و کار اینترنتی با کسب و کار سنتی خواهد بود.
زمان تجارت سنتی و تجارت الکترونیکی:
تجارت سنتی محدود به ساعات کاری روزانه است که بیشتر در طول روز در حالی که تجارت الکترونیکی 24 ساعته است، میتوان آن را در هر زمان روز و شب انجام داد.

تعامل بدنی در تجارت سنتی و تجارت الکترونیکی:
تجارت سنتی به خریدار این امکان را می دهد تا کالاها را مورد بازرسی بدنی قرار دهد و خدمات را قبل از خرید تست کند. در مقابل، با تجارت الکترونیکی، محصولات و خدمات از نظر جسمی مورد بررسی قرار نمی گیرند واین نیز یک فرق بین کسب و کار اینترنتی با کسب و کار سنتی است.

رو در رو بودن :
در رابطه با تعامل با مصرف کننده، تجارت سنتی روش چهره به چهره را فراهم می کند. از سوی دیگر، تجارت الکترونیکی را می توان به عنوان تعامل صفحه به چهره نامید.

موقعیت جغرافیایی:
یک فرق بین کسب و کار اینترنتی با کسب و کار سنتی عمده دیگر این است که تجارت سنتی محدود به یک موقعیت جغرافیایی خاص است در حالی که تجارت الکترونیکی جهانی است و هیچ محدودیتی جسمی ندارد.
بسترهای نرم افزاری در تجارت سنتی و تجارت الکترونیکی:
با تجارت سنتی، هیچ بستر یکنواخت برای تبادل اطلاعات وجود ندارد. برعکس، تجارت الکترونیکی یک پلت فرم یکنواخت برای تبادل اطلاعات دارد.

        

تفاوت تجارت اینترنتی و سنتی

روابط تجاری:
روابط تجاری با تجار سنتی معمولی خطی است در حالی که با تجارت الکترونیکی به صورت چند وجهی خواهد بود.
بازاریابی در تجارت سنتی و تجارت الکترونیکی:
یک فرق بین کسب و کار اینترنتی با کسب و کار سنتی این است که وقتی صحبت از بازاریابی می شود، تجارت سنتی یک رویکرد بازاریابی یک طرفه را در پیش می گیرد. تجارت الکترونیک، از سوی دیگر، استراتژی بازاریابی خاص و راحت­تری را در اختیار دارد.
پرداخت درگیر در تجارت سنتی و تجارت الکترونیکی:
روشهای پرداخت در تجارت سنتی شامل پول نقد ، چک و کارت اعتباری است. با تجارت الکترونیکی ، انتقال وجوه الکترونیکی ، شماره کارتهای اعتباری و موارد دیگر وجود دارد.

0
نظرات
  ارسال نظر
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.
  • 28421177 021 | 28423413 021
  • هفت روز هفته ، ۲۴ ساعت شبانه‌ روز پاسخگوی شما هستیم
  • payinplaceپرداخت در محل
  • express-deliveryتحویل اکسپرس
  • originial-guaranteeضمانت اصل بودن کالا
  • price-gurantee7 روز ضمانت بازگشت
  logo-samandehi